TKKF Blachowianka - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Ostatnie spotkanie

TKKF Blachowianka 2:1 Inter Mechnica
2018-03-10, 14:00:00
     
spotkanie pucharowe
oceny zawodników »

Tabela ligowa

Logowanie

Najlepsi typerzy

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.

Ankiety

W jakiej części tabeli uplasuje się zespół z blachowni?

O klubie

 TKKF Blachowianka

(Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Blachowianka)

 

Barwy:

CzerwonoCzarne

Niebiesko - Czarne

Pomarańczowo - Granatowe

Rok Założenia:

1947 r.

 

Adres:

ul. Szkolna 4 [Oś. Blachownia]

Kędzierzyn - Koźle

 

 

Historia działalności klubu sportowego

TKKF Blachowianka w Kędzierzynie -Koźlu.

 

 

 W latach od założenia t.j. 10.01.1973 do 16.12.1999 r. (przedstawiająca zasadniczo selekcję piłki nożnej). 

 Zanim powstało ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Blachowianka na terenie ówczesnej Blachowni Ślaskiej działał od 1950 r. jako Klub Sportowy "Unia" Blachownia. Klub ten powstał na bazie utworzonego po II Wojnie Światowej w 1947 r. klubie piłki nożnej przy Fabryce Papieru w Blachowni Śląskiej nosząc nazwę LZS "Blachowianka".

 Początkowo "Unia" Blachownia rozgrywała mistrzowskie mecze piłki nożnej na boisku w Starej Blachownii, ulokowanym pod lasem za rzeką Kłodnicą. Począwszy od 1951 Zakłady Koksownicze (później Chemiczne) Blachownia rozpoczęły budowę stadionu dla potrzeb "Unii" Blachownia. Na terenie budowy obecnego stadionu znajdowały się podziemne bunkry i fundamenty baraków, w których to mieszkali w czasie II Wojny Światowej ludzie budujący sąsiadujące zakłady. Z tamtych czasów pozostał w stanie nienaruszonym obecny budynek na stadionie, w którym znajdują się szatnie i prysznice dla zawodników. W 1954 r. "Unia" Blachownia rozegrała pierwszy mecz na nowo wybudowanym stadionie.

 MZKS "Unia" Blachownia obok selekcji piłki nożnej posiadała (w różnych okresach) selekcję piłki ręcznej mężczyzn i kobiet, tenisa stołowego, a nawet kolarstwa. Selekcja piłki nożnej posiadała pierwszą drużynę, która grała w klasie "B", później od 1956 wiele lat w klasie "A", aż w roku 1966 awansowała do ligi okręgowej i po dwóch latach spadła, do kl. "A" oraz druga drużyna, która grała w klasie "D" i "C". W roku 1966  "Unię" Blachownia i "Unię" Kędzierzyn połączono w jeden klub MZKS "Chemik" Kędzierzyn z siedzibą w Hali sportowej i stadionie na Kuźnicze. Nastąpiły jałowe lata dla sportu Blachowiańskiego. Stadion sportowy w Blachowni częściowo był wykorzystywany do organizowania festynów i spartakiad zakładowych. Na terenie Zakładów Chemicznych Blachownia sport i rekreację fizyczną organizowała Komisja Sportu przy Związkach Zawodowych Chemików. Ostatnie 3 lata t.j.(dokładny rok) do czasu założenia "Blachowianki" funkcję sekretarza tej komisji pełnił H. Majnusz. 

 W dniu 10.01.1973 r w Zakładowym Domu Kultury "Lech" odbyło się zebranie założycielskie statutowego ogniska TKKF, które przyjęło nazwę "Blachowianka". Na zebraniu obecnych było 23 osoby, spośród których ukonstytuował się pierwszy zarząd w następującym składzie:

Prezes - Helmut Majnusz

V-ce Prezes - Krzysztof Chodkowski

V-ce Prezes - Ryszard Sikociński

Sekretarz - Henryk Żurek

Skarbnik - Jerzy Glombitza

Gospodarz - Stanisław Sgraja

Członek - Stanisław Kot

Członek - Jerzy Gutowski

Członek - Maksymilian Kesler

Wybrano również Komisje Rewizyjną w składzie:

Józef Księżarek

Jerzy Mański

Stanisław Piechaczek

 Blachowianka od początku uzyskała osobowość prawną nadaną przez Wojewodę Rady Narodowej w Opolu, konto w NBP w Kędzierzynie, nr regon i nr NIP. Każdy członek płacił składki członkowskie (odnotowane w legitymacji członkowskiej) i był ubezpieczony w PZU.

 Zaczęły powstawać stałe zespoły, selekcje, które prowadziły działalność w danych dyscyplinach, ciesząc się największą popularnością środowiska.

 Od zarania Blachowianki zaczęły działać następujące zespoły-sekcje, które istniały przez wiele lat, a kierownikami i zarazem trenerami tych sekcji byli:

Piłka nożna - Henryk Grodoń do 1978 r

Piłka siatkowa mężczyzn - Władysław Dreksa, Leon Kubicki, Roman Perejma

Piłka siatkowa kobiet - Eryk Nocoń, Wanda Taczalska

Tenis stołowy - Jerzy Glombitz, Piotr Masalski

Gimnastyka rekreacyjna kobiet - Jan Bułkowski, Maria Przebinda-Bardzińska

Skat i Brydż - Ryszard Wielgat, Andrzej Dąbrowski

Pływanie - Jerzy Gutowski, Maria Bardzińska

Klub Biegacza "Maraton" - Maria Bardzińska, Andrzej Starostka

Klub Oldboja Piłkarskiego - Henryk Gordom, Stanisław Kot, Witold Bohdziewicz, Helmut Majnusz

Kometka (badminton) - Stefan Magura, Ryszard Żak

 Na przestrzeni lat obok prowadzenia zajęć, treningów w stałych zespołach, selekcjach Blachowianka organizowała ogromną ilość różnego rodzaju imprez, zawodów, spartiakiady zakładowe i wydziałowe, festyny okolicznościowe i zloty, turnieje piłkarskie na boisku oraz hali. Blachowianka uczestniczyła również w różnego rodzaju imprezach organizowanych przez inne organizacje. Nie sposób wspomnieć, iż Blachowianka specjalizowała się w organizowaniu zawodów biegowych. Do najważniejszych biegów należały:

12-cie "Półmaratonów" na dystansie 21,1 km

3 pierwsze w Kędzierzynie-Koźlu "Maratony" na dystansie 42,195 km

9 "Biegów Chemika" na dystansie 8 km

 Wszystkie imprezy, zawody i działalności Blachowianki systematycznie opisywana w lokalnej prasie, czyli tygodniku "Życie Blachowni" pod szyldem "Wieści z Blachowianki". Artykuły te pisała spółka autorska Helmut Majnusz, Henryk Żurek, podpisując się jako "M-Ż". Setki artykułów obrazujących działalność Blachowianki wycięto z gazet i umieszczono w kronice TKKF "Blachowianka".

 Sekcja piłki nożnej Blachowianki zaczęła uczestniczyć w mistrzowskich rozgrywkach klasy "C" od 1974r. pierwszym trenerem drużyny był Henryk Grodoń, kapitanem drużyny był Jan Janocha, który znacznie przyczynił się swoją konsekwencją, że Blachowianka jako TKKF wystartować w rozgrywkach mistrzowskich. Status TKKF nie zezwalał na sport wyczynowy, wymagało to ustępstwa władz Zarządu Powiatowego TKKF.
 W 1976 r trwają prace remontowe płyty boiska w Blachowni. Blachowianka występując w Klasie "C" rozgrywa w tym czasie mecze w RKS "Energetyk" Sławięcice.
 Od 01.09.1977r trenerem drużyny piłki nożnej zostaje Antoni Miksiewicz. W 1978 r drużyna Blachowianki trenowana przez Antoniego Miksiewicza awansowała do klasy "B". Na awans zapracowali następujący zawodnicy:
 J. Kesler, J. Czemerys, M. Zieliński, J. Plesz, M. Mikłasz, J. Rurarz, H. Kępowski, H. Majnusz, Wł. Kałwa, E. Brikner, G. Sgraja, W. Walden, G. Kamala, B. Nongister, K. Bula, H. Kubina, F. Popanda, J. Sroczy, S. Rogalski i A. Misterkiewicz - grający trener drużyny.

W roku 1980 drużyna Blachowianki w wyniku reorganizacji piłkarstwa polskiego spada do klasy "C". Od sierpnia 1980 r trenerem Blachowianki zostaje Jan Kesler.

Na początku 1981 r odbyło się kolejne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Blachowianki. Na prezesa Blachowianki ponownie wybrano Helmuta Majnusza. Wiceprezesami zostali: Zbigniew Świderski i Stanisław Kot, sekretarzem ponownie Henryk Żurek. W tym w/w składzie zarząd Blachowianki będzie wybierany przez kolejne zebrania i będzie działał do 16.12.1999 r . Na przestrzeni lat będą się zmieniali członkowie zarządu. Komisja rewizyjna w pierwszych latach istnienia Blachowianki działała pod przewodnictwem Stanisława Piechaczka, a od 1984 r pod przewodnictwem Piotra Masalskiego.

W 1986 r Józef szymaczek zorganizował drugą drużynę piłki nożnej i zgłasza ją do rozgrywek mistrzowskich klasy "C". Od jesieni 1984 r drużyny Blachowianka I i Blachowianka II grają w jednej grupie rozgrywkowej klasy "C". Trenerem Blachowianki II jest Józef Szymaczek.

W roku 1988 przed rundą jesienną nastąpiła zmiana trenera Blachowianki I. W związku z rezygnacją dotychczasowego trenera Jana Keslera funkcję trenera Blachowianki I powierzono Romanowi Szusterowi, który przez wiele lat był czynnym zawodnikiem tej drużyny.

...

Damian Balicki

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Wyniki

Ostatnia kolejka 27
LZS Stare Koźle 1:8 KS Cisowa
LZS Kadłubiec 1:4 TKKF Blachowianka
Błękitni II Jaryszów 6:4 Sokół Leśnica
Odra Kędzierzyn - Koźle 2:1 Zawisza Stara Kuźnia
Ruch Steblów 2:6 LZS Raszowa

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 28

Statystyki drużyny

Kalendarium

19

04-2024

piątek

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 23, wczoraj: 17
ogółem: 306 966

statystyki szczegółowe